Toruń

„Dziecko na pastwę losu zostawiasz – czyli odczarować żłobek”

00:56,0 Comments


Kiedy zdecydowałam, że wracam do pracy Nina miała równo rok. Po krótkim namyśle podjęliśmy decyzję odnośnie opieki nad małą. Do dziś pamiętam jak powiedziałam mamie, że wracam do pracy a Nina idzie do żłobka. W odpowiedzi usłyszałam: „jak możesz! Dziecko na pastwę losu zostawiać”.
Czy naprawdę tak jest? Czy żłobek to faktycznie zło ostateczne i tylko wyrodne matki „zostawiają” dzieci w żłobku?

Żłobek dla większości rodziców jest ostateczną opcją, którą rozważają przy wyborze opieki nad dzieckiem. Dla nas okazał się idealnym rozwiązaniem.Żłobek, nawet prywatny, jest zdecydowanie tańszy niż zatrudnienie opiekunki. Dzieci najczęściej szybko oswajają się z nową sytuacją i świetnie odnajdują wśród rówieśników. (Wiecie jak ja się czułam na początku, kiedy po ośmiu godzinach pracy, niemal wbiegałam do żłobka stęskniona a Nina jak tylko mnie widziała to mówiła: „o nieeee… to moja mama, ja nie chcę do domu” :)). W żłobku nasz maluszek od najmłodszych lat/ miesięcy ma kontakt z dziećmi, uczy się samodzielności szybciej niż jego rówieśnicy, poznaje wierszyki, piosenki, zabawy. Nawet najlepsza babcia czy opiekunka nie zapewni dziecku tak różnorodnych zajęć. Dodatkowo kadra zajmująca się naszymi dziećmi musi mieć odpowiednie kwalifikacje określone ustawowo, mamy więc pewność że nie są to przypadkowe osoby - oczywiście zdarzają się ekstremalne sytuacje, o których słyszymy w mediach co jakiś czas. Ja jednak wierzę, że są to wyjątki.

Pamiętajmy jednak, by wybrać placówkę najbardziej odpowiednią dla naszego dziecka. Dokładnie  obejrzyjmy sale dla dzieci, poznajmy opiekunki, sprawdźmy opinie innych rodziców, zapoznajmy się z menu dla dzieci. Nie bójmy się pytać. My - rodzice chcemy wiedzieć co robiło nasze dziecko przez dużą część dnia, czy zjadło obiadek, czy spało, jak się zachowywało. Mamy prawo pytać i uzyskać odpowiedzi.

Każdy żłobek, zarówno publiczny jak i niepubliczny, a także klub malucha musi spełniać wymagania określone w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
W Toruniu są miejsca, które potrafią stworzyć dzieciaczkom naprawdę fantastyczne warunki. Nina od ponad roku chodzi już do przedszkola, ale ciocię Kasię ze żłobka do dziś pamięta i uwielbia. Igor do żłobka idzie od stycznia i na pewno podzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami.


Specjalnie dla Was zebrałam wszystkie placówki w Toruniu zajmujące się opieką nad dziećmi do lat 3.

Na chwilę obecną funkcjonuje 20 placówek tego typu:
- 3 żłobki publiczne
- 3 kluby malucha
- 14 żłobków niepublicznych.Kluby malucha przyjmują dzieci od roku do lat 3. Zgodnie z ustawą kluby malucha nie mogą przyjmować dzieci młodszych. Wszystkie kluby w Toruniu funkcjonują w godzinach 7-17.

·         Klub malucha „Wesołe żabki”
Mieści się na Wrzosach. Można wykupić abonament miesięczny lub pakiety godzinowe. Obowiązuje opłata 150zł wpisowego, dodatkowo 600zł miesięcznego abonamentu i 6zł dziennej stawki żywieniowej (catering). Klub posiada kilka sal zabaw, taras i własny plac zabaw. Na chwilę obecną są wolne miejsca. :)

·         Klub malucha „Forte&Piano”
Mieści się w domku jednorodzinnym przy ulicy Wschodniej w Toruniu. Posiada mały placyk przed klubem. Można wykupić abonament miesięczny lub pakiet godzinowy. Obowiązuje opłata 150zł wpisowego, dodatkowo 550zł miesięcznego czesnego i 4,5zł stawki żywieniowej za obiadek. Pozostałe posiłki rodzice sami przygotowują dzieciom. Na chwilę obecną są wolne miejsca :) Docelowo w klubie ma przebywać maksymalnie 13 dzieci i 2 panie opiekunki.

·         Klub malucha „Tęczowa Krainka”
Mieści się przy ulicy Sobieskiego w Toruniu. Posiada własny taras i plac zabaw. Obowiązuje opłata miesięczna w kwocie 400zł za 100godzin (ewentualne dalsze godziny można dokupić na indywidualnych warunkach) dodatkowo 6zł stawki żywieniowej. Na chwilę obecną jest 10 dzieci i dwie panie opiekunki. Są wolne miejsca. :)


A już jutro zestawienie niepublicznych żłobków w Toruniu!


Jeśli macie doświadczenia z klubami malucha lub żłobkami w Toruniu i chcecie się nimi podzielić zapraszam. Przy wyborze odpowiedniego miejsca dla maluszka opinie innych rodziców są dla nas bardzo cenne :)

Mogą wpaść Ci w oko także:

0 komentarze: