Dziecko

Wybieramy przedszkole!

01:29,4 Comments


Wybór przedszkola dla swojego dziecka jest bardzo trudną i ważną decyzją. W końcu to tam nasze dziecko będzie przebywało przez kilka godzin dziennie niemal każdego dnia. Wiążemy się z tym miejscem na jakieś 3 lata. Nie będę Wam pisać co powinniście sprawdzić  przy wyborze waszego przedszkola. Napisze Wam jednak co dla nas było ważne kiedy podejmowaliśmy decyzje o wyborze placówki.


LOKALIZACJA

Brzmi banalnie? Samolubnie? Hm…..? Nie oszukujmy się wszyscy rodzice (albo przynajmniej znaczna większość) myśli o tym, żeby wybrać przedszkole najbliżej domu. Ewentualnie takie, które znajduje się po drodze do pracy, blisko dziadków etc. Tak po prostu, dla ułatwienia sobie życia. Dla mnie osobiście lokalizacja przedszkola była bardzo ważnym kryterium. Do żłobka dowoziliśmy Ninę ponad 20km! Codziennie! Wiem, co oznacza stanie w korkach i stres, że nie zdążę do pracy, albo co gorsza, że nie zdążę odebrać córki przed zamknięciem bo utknęłam w drodze. Mamy dla dzieci i tak mało czasu. Dlaczego więc mielibyśmy spędzać go w drodze do lub z przedszkola jeśli możemy wybrać inaczej? Nie było to jednak kryterium jedyne. Mamy malutkie przedszkole 500 metrów od domu a jednak po wizycie tam zdecydowaliśmy się na inne miejsce, dlaczego na to pytanie odpowiem w dalszej części i już niebawem w kolejnym poście!

KADRA przedszkola.

To wydaje się być oczywiste. Chcemy, żeby nasze dzieci były pod opieką wykwalifikowanych opiekunów i nauczycieli. Dla mnie jednak bardzo ważne było tzw. pierwsze wrażenie. To czy oprócz bycia dobrym nauczycielem opiekunka mojego dziecka będzie potrafiła być też po prostu dobrą ciepłą osobą. Dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują jeszcze rozmowy, wsparcia a czasami nawet wzięcia na kolana i przytulenia. Na wyjątkowe opiekunki trafiliśmy w żłobku, do którego moja córcia chodziła i do dziś wychwalam i dziękuję Pani Kasi i innym dziewczynom z Krainy Fantazji :) za to, że były właśnie takie ciepłe i kochające. Przyznam, że ciężko mi było przekonać się do nowych Pań przedszkolanek. Wydawały mi się dużo bardziej surowe. Jednak moja córa niemal od razu polubiła nowe Panie i często mówiła, że lubi taką czy inną opiekunkę więc i ja się przekonałam.

BUDYNEK

Można by powiedzieć że przedszkola nie tworzy miejsce jak lokal sam w sobie a dzieci i nauczyciele. My jednak przykładaliśmy dużą wagę do tego jak wygląda budynek przedszkola. Nie chodzi mi tu oczywiście o to czy podoba mi się skos dachu czy też nie, ale raczej o fakt czy jest czysto, czy nie czuć wilgocią, czy sale są odpowiednio duże i zabezpieczone, ale też czy jest tak po prostu ładnie i kolorowo. Ważne jest dla mnie w jakich warunkach moje dziecko będzie spędzało kilka godzin dziennie.  My trochę ryzykowaliśmy, wybraliśmy przedszkole, które dopiero się otwierało wówczas. Przekonał nas jednak fakt, że budynek był duży, nowo postawiony, sale dla dzieci bardzo duże, osobna stołówka, łazienki dopasowane do wzrostu dzieci. Teraz w przedszkolu, do którego chodzi Nina jest pięknie, kolorowo i dużo miejsca :)

OTOCZENIE

Niestety przedszkola w dużych miastach rzadko mają własny ogród. Fajnie jednak kiedy mają chociaż malutki plac zabaw, gdzie dzieci codziennie mogą wyjść i się pobawić. Super kiedy przedszkole jest nieco oddalone od głównych dróg, parkingów czy galerii handlowych. Nasze przedszkole jest niemal w środku szczerego pola i to jest jego ogromny atut!

MENU

Super kiedy przedszkole ma własną kuchnię a nie catering. Ważne jest też czy można uwzględnić alergie i nietolerancje poszczególnych produktów pokarmowych. Zwróćmy też uwagę co do jedzenia dostają nasze dzieci. Czy są to pełnowartościowe posiłki, owoce, warzywa czy raczej pączek na drugie śniadanie i słodki napój.

ZAJĘCIA DODATKOWE

Nie jestem zwolenniczką przedszkoli kierunkowych np. językowych, artystycznych, sportowych itp. Uważam, że dzieciom w wieku przedszkolnym powinniśmy dawać możliwości rozwijania się w różnych kierunkach. Nie uwierzę, że dziecko samo zdecydowało, że chce chodzić do przedszkola językowego czy jakiegokolwiek innego. To my rodzice od najmłodszych lat narzucamy  dziecku kierunek w którym ma się ono rozwijać lepiej niż w innych. Ja nie chciałam w taki sposób ukierunkowywać Niny, chcę, żeby ona sama wybrała to co ją interesuje najbardziej. Fajnie jednak jeśli przedszkole oferuje różne zajęcia dodatkowe w ramach godzin otwarcia placówki.  Dziecko może spróbować swoich sil w różnych dziedzinach i dzięki temu może właśnie samo trafić na tę, w której czuje się najlepiej. Moja Nina od początku bardzo lubiła zumbę w przedszkolu, teraz jest zakochana w angielskim ale za miesiąc czy dwa może to być coś całkowicie innego i super! Niech próbuje, bawi się, poznaje różne możliwości i może akurat trafi na tą jedną jedyną swoją pasję?:)

OPINIA O PRZEDSZKOLU

Zawsze szukam i czytam opinie innych rodziców o placówce. Czasami miejsce może wydawać się super a później okazuje się całkowicie inaczej. Jednak brak opinii o danym przedszkolu nie zniechęca mnie do niego. Dlaczego? Najczęściej piszemy negatywne opinie. Tak, żeby przestrzec innych rodziców, dużo rzadziej rodzice piszą o rzeczach pozytywnych, dlatego nie skreślam tych miejsc, o których nie można przeczytać nic :)

Już niebawem, dla wszystkich mam z Torunia i okolic ukaże się post o niesamowitym przedszkolu. Jedynym takim w kraju! Może i Wam przypadnie do gustu!


A jakie kryteria dla Was są / były najważniejszy przy wyborze przedszkola?

Mogą wpaść Ci w oko także:

4 komentarze:

 1. Dla mnie najważniejsza była cena i odległość od domu... Na szczęście trafiliśmy na fajną placówkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla nas cena też odgrywała dużą rolę, jednak nie najważniejszą. Chyba bardziej zależłąo nam na lokalizacji i takim ogólnym wrażeniu :)

   Usuń
 2. Jakbyś szukała jakiś konkretnych rad odnośnie przedszkola i adaptacji, to służe pomocą.
  Przedszkolanka :)
  Naslonecznej.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję bardzo. My już przedszkole wybraliśmy 1,5 roku temu. Teraz predzej będziemy wybierać żłobek :) ale na bloga chętnie zajrzę :)

   Usuń